Ubezpieczenie Domu i Mieszkania

Ubezpieczenia Poznań Ubezpieczenia Domu
Ubezpieczenie domu i mieszkania

Dlaczego warto zawrzeć ubezpieczenie domu lub mieszkania?

Ponieważ jest to jedna z najcenniejszych rzeczy (po za zdrowiem i życiem ) jakie posiadamy. W domu mamy zgromadzony najcenniejszy majątek całego naszego życia, meble, urządzenia elektroniczne, przedmioty użytku codziennego, pamiątki. Takie zdarzenia jak pożar, powódź, zalanie mieszkania, czy wichura w jednej chwili mogą pozbawić nasz całego dorobku życia. Dlatego właśnie warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu.

Co możemy ubezpieczyć ?

 • dom, mieszkanie, dom w budowie, domek letniskowy,
 • elementy stałe domu lub mieszkania,
 • ruchomości domowe,
 • garaż,
 • budynki gospodarcze,
 • szyby i elementy szklane.
 • assistance

Dom, mieszkanie, dom w budowie, domek letniskowy

Dom – to obiekt budowlany wolno stojący lub w zabudowie bliźniaczej, szeregowej albo grupowej, jedno lub wielokondygnacyjny, służący zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych.

Mieszkanie – samodzielny lokal mieszkalny, trwale wydzielony ścianami w budynku wielorodzinnym 

Dom w budowie – jest to budynek mieszkalny, nowo wznoszony, od momentu rozpoczęcia prac budowlanych czyli od pierwszego wpisu do dziennika robót.

Domek letniskowy – budynek wolno stojący trwale związany z gruntem, przeznaczony na cele rekreacyjne i mieszkalne, zamieszkiwany czasowo, znajdujący się na działce rekreacyjnej lub na ogródkach działkowych.   

Elementy stałe domu lub mieszkania

Elementy stałe – to przedmioty zamontowane lub wbudowane w sposób trwały, który uniemożliwia ich odłączenie bez użycia narzędzi. Dlatego są to przeważnie:

 • meble kuchenne zabudowane na stałe wraz z sprzętem AGD,
 • pokrycia podłóg i ścian takie jak: parkiety, panele, płytki, tynki, boazeria, powłoki malarskie,
 • okna, drzwi, schody,
 • instalacje wraz z osprzętem takie jak np. piece, grzejniki,bojlery, kominki,
 • umywalki, brodziki, wanny, gniazdka, włączniki

Ruchomości domowe

Ruchomości domowe to przede wszystkim rzeczy w domu lub mieszkaniu, które nie są zamontowane ani zabudowane na stałe. Głownie należą do nich: meble, sprzęt elektroniczny, gotówka, biżuteria,odzież, elementy dekoracyjne wnętrz, sprzęt sportowy.

Garaż

Garaż to obiekt budowlany służący do przechowywania pojazdów mechanicznych, może być obiektem wolno stojącym jak i w bryle budynku. 

Budynki gospodarcze

Budynek gospodarczy jest z pewnością budynkiem o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, wolno stojącym lub przynależnym do budynku, położony na tej samej posesji co budynek mieszkalny taki jak np. szopa, stodoła

Szyby i elementy szklane

Osobny pod limit sumy ubezpieczenia mogą stanowić szyb. Za równo te stanowiące stałe elementy jak i te znajdujące się wewnątrz oraz przedmioty szklane takie jak np. płyta indukcyjna, szklana kabina prysznicowa, szyba kominka, akwarium.

Assistance 

Co raz więcej towarzystw ubezpieczeniowych oferuje  assistance przy ubezpieczeniu domu lub mieszkania tzw. home assistnce . Jego wariant różni się w zależności od towarzystwa ale przeważnie obejmuje swoim zakresem pomoc różnych fachowców takich jak : hydraulik, kominiarz, ślusarz, elektryk itd. 

Warianty ubezpieczenia

Obecnie na rynku w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego mamy możliwość zawarcia ubezpieczenia w dwóch wariantach: od wszystkich ryzyk tzw. All Risk, a także na ryzykach nazwanych.

 • Wariant All Risk. Czyli od wszystkich ryzyk. Obejmuje zakresem wszystkie szkody spowodowane wszystkimi zdarzeniami po za tymi, które są wyłączone w ogólnych warunkach ubezpieczenia.
 • Wariant na ryzykach nazwanych. Ochroną ubezpieczeniową objęte są tylko i wyłącznie te zdarzenia, które opisane są w ogólnych warunkach ubezpieczenia np. ogień, powódź. Jeżeli wystąpią inne towarzystwo za nie nie odpowiada.