Ubezpieczenie Samochodu

Ubezpieczenia Poznań Ubezpieczenia OC
Ubezpieczenie samochodu Poznań

Ubezpieczenie samochodu OC Poznań

Co to jest ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej komunikacyjne?

To obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu, którego celem jest ochrona poszkodowanych w wypadkach. Obejmuje uszkodzenia ciała jak, i zniszczenia pojazdu. Dzięki temu, gdy spowodujemy wypadek, nie musimy martwić się o koszty leczenia i naprawy samochodu innych jego uczestników. OC nie obejmuje natomiast kosztów związanych ze sprawcą.

Kary za brak OC

Przerwy lub brak przedłużenia polisy ustawowo objęte są karą. Dlatego warto wykupić nawet tanie ubezpieczenie OC Poznań, aby zapewnić sobie i innym poczucie bezpieczeństwa. Kara za brak ubezpieczenia samochodu osobowego to nawet 4500 zł! 

Dla kogo jest OC?

OC wykupuje kierowca. Samo ubezpieczenie komunikacyjne przypisuje się natomiast do pojazdu. Działa więc ono także, gdy samochód prowadzi ktoś inny niż właściciel. Pamiętać trzeba, że wiek właściciela, jego doświadczenie i historia jazdy wpływają na wysokość składek. Może to rozczarować wielu młodych kierowców po kupnie pierwszego auta.

Jakie pojazdy powinny posiadać OC?

W rozumieniu prawa obowiązkowe ubezpieczenie musi posiadać pojazd mechaniczny, to jest pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower lub przyczepa. Na stałe, nie muszą mieć ubezpieczenia pojazdy historyczne oraz wolnobieżne – należy jednak je wykupić, gdy chcemy poruszać się nimi po drogach. Zazwyczaj polisy dla nich przeznaczone zawierają tanie pakiety. 

Koszt OC Poznań a miejsce zamieszkania

Poza czynnikami takimi jak doświadczenie, wiek kierowcy i model samochodu na wysokość składek niebagatelny wpływ ma też miejsce zamieszkania. Koszt ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej w Poznaniu i Wrocławiu będzie się mocno różnić. Ogólnie można przyjąć, że im większy ruch w danym mieście, tym więcej zapłacimy za ubezpieczenie . Nikogo chyba nie zdziwi, że Warszawa jest w czołówce najdroższych miast, cena w Poznaniu jest natomiast w granicach średniej wartości krajowej, a najtaniej jest w Rzeszowie. Małe miejscowości są pod tym względem zdecydowanie bardziej atrakcyjne od dużych miast.

Czy tanie OC Poznań jest gorsze od drogiego?

To zależy. Różnice w cenie wynikają przede wszystkim od kontraktów, jakie zawiera ubezpieczyciel z podwykonawcami. Warto jednak sprawdzić takie aspekty jak możliwość załatwiania spraw przez Internet, szybkość wypłaty odszkodowania czy dodatkowe bonusy. Nie bez znaczenia są też pakiety . Dlatego warto porównać oferty różnych ubezpieczycieli i zastanowić się nad naszymi potrzebami, gdyż niejednokrotnie tanie OC będzie lepiej dopasowane do nas niż to drogie.

Ubezpieczenie samochodu AC

Każdego dnia w Polsce dochodzi do prawie stu wypadków drogowych i o wiele większej ilości drobnych stłuczek oraz kolizji. Praktycznie każdy kierowca choć raz brał udział w choćby jednym incydencie i związanych z nim nieprzyjemnościach – w najlepszym razie podpisywaniu oświadczenia, naprawach i stresie. Straty po stronie poszkodowanego pokrywa na szczęście OC sprawcy, jednak z naprawą swojego pojazdu musi on radzić sobie sam. Z tego powodu polisa AC to zakup, który zdecydowanie warto rozważyć.

Co to jest Auto Casco?

Ubezpieczenie AC to dobrowolna forma zabezpieczenia się na wypadek szkód pojazdu z winy użytkownika, kradzieży, lub innych, wyszczególnionych przyczyn. W przeciwieństwie do OC nie jest obowiązkowe, stąd wielu kierowców go nie wykupuje. Tymczasem w pakiecie z OC koszt dodatkowej polisy AC często nie jest wielki, a zapewnia poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczenie finansowe. Ubezpieczenie AC występuje w wielu wersjach i zakresach, dlatego warto je przeanalizować i dobrać do swoich potrzeb. Podobnie jak w przypadku OC, składki AC będą zależeć również od miejsca zamieszkania – na szczęście ubezpieczenie w Poznaniu nie należy do najdroższych.

Warianty

Serwisowe AC nazywane również bezgotówkowym to najdroższy, ale też najbardziej wygodny rodzaj.  Auto oddaje się do wybranego warsztatu, a o resztę dba ubezpieczyciel. Właściciel nie musi się o nic martwić, a często w pakiecie otrzymuje też samochód zastępczy.

AC kosztorysowe zwane też gotówkowym – ten wariant jest zazwyczaj tańszy, wymaga jednak nieco więcej zachodu w przypadku szkody. Po wypadku zniszczenia i koszty naprawy są wyceniane przez rzeczoznawcę, a ubezpieczyciel wypłaca na tej podstawie kwotę, którą właściciel przeznacza na naprawę w dowolny sposób.

Przy wyborze ubezpieczenia AC mamy też możliwość wyboru, czy naprawa ma być wykonywana na oryginalnych częściach, czy zamiennikach oraz ewentualnej amortyzacji uszkodzonych podzespołów, co oczywiście wpływa na wysokość stawek i odszkodowań.

W naszym biurze w Poznaniu pomożemy Ci dobrać odpowiednie ubezpieczenie AC i znaleźć najtańszą polisę spełniającą Twoje wymagania.

Najważniejsze pojęcia związane z ubezpieczenie samochodu Auto Casco

Stała suma ubezpieczenia – samochód z czasem traci na wartości, dlatego na przykład dziewięć miesięcy po zawarciu umowy odszkodowanie za jego kradzież będzie niższe niż po trzech. Stała suma ubezpieczenia to usługa gwarantująca wypłatę ustalonej kwoty niezależnie od momentu powstania szkody.

Brak konsumpcji SU po szkodzie – ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z ustalonej w polisie AC puli pieniędzy – tak zwanej Sumy Ubezpieczenia AC, która jest odpowiednio zmniejszana. Jeśli w czasie trwania umowy nastąpi kolejna szkoda, której wartość przekracza to, co zostało w sumie ubezpieczenia, ubezpieczyciel nie ma obowiązku wypłacać pełnego odszkodowania. Przed taką ewentualnością zabezpiecza nas opcjonalny brak konsumpcji SU po szkodzie.

Amortyzacja części – podzespoły samochodu starzeją się i zużywają, w związku z czym ich wartość z czasem spada. W przypadku ubezpieczenia kosztorysowego rzeczoznawca weźmie to pod uwagę, a wypłacone odszkodowanie będzie mniejsze niż cena nowych części potrzebnych do naprawy.

Udział własny – Ustalony w umowie wkład właściciela w ewentualną naprawę samochodu. Obniża składkę za ubezpieczenie AC, ale w przypadku wystąpienia szkody musimy liczyć się z kosztami. W mieście takim jak Poznań warto zwrócić na to uwagę, gdyż usługi warsztatów nie są tanie.

Franszyza integralna to minimalna wartość szkody, jaką możemy zgłosić, aby ubiegać się o odszkodowanie. W praktyce oznacza to, że ubezpieczenie nie obejmuje niewielkich szkód, takich jak obtarcia czy zarysowania lakieru.

katalog.orx.pl